Till mobilversionen av huddinge.se
Från kaffe latte till kantarell på 15 minuter… Välkommen till Huddinges natur
Huddinge naturguide

Hund, jakt och fiske i Huddinges natur

Varken jakt eller fiske ingår i allemansrätten. Däremot har allemansrätten stor betydelse
för såväl jakt som fritidsfiske. Rätten att jaga är knuten till markägandet. Sedan den 1 maj 1985 är sportfiske till vissa delar fritt i Sverige utmed kusterna och i våra fem största sjöar: Vänern, Vättern, Mälaren, Hjälmaren och Storsjön i Jämtland.

I övriga vatten är fiske förbjudet utan fiskekort eller annat tillstånd. Under tiden 1 mars – 20 augusti får inga hundar springa lösa i naturen. I nationalparker och naturreservat gäller med stöd av Miljöbalken nästan undantagslöst att hund ska vara kopplad. 

En lösspringande hund i naturen får kopplas upp av markägaren, eller någon som företräder markägaren. Om hunden inte går att fånga in riskerar den att bli skjuten. Hundägare har så kallat strikt ägaransvar för sin hund, och kan göras ansvarig för skada som hunden orsakar även om någon annan tillfälligtvis har hand om den.

Läs om jakt och fiske. 
Läs om hund.

Vatten

  • Skriv ut




Tack för dina synpunkter!