Huddinge kommun minskar koldioxidutsläpp

För att minska koldioxidutsläppen har Huddinge kommun beställt biotillverkad, så kallad, grön asfalt. Genom denna order minskar kommunen sin koldioxidbelastning med 15 ton vilket motsvarar utsläppen från två bilar som kör 3 500 mil/år.
– Det här är Huddinge kommuns första projekt med biotillverkad asfalt som beläggning, säger Mohammed Rashid, ingenjör på gatu- och trafikavdelningen. Det gäller en utbyggnad av gång- och cykelbana längs med Gamla Nynäsvägen, delen mellan Österleden - Magelungsvägen i Västra Skogås. I projektet ingår asfaltbeläggning av en nybyggd gång- och cykelbana, en gångbana och beläggning av körbanan. Vi kommer även att bygga om gatorna i Vårberget, i samband med att området förses med vatten och avlopp. När dessa vägar asfalteras i höst kommer vi att använda grön asfalt.
Huddinge kommun fortsätter sin satsning på miljöanpassad asfaltering och redan i nästa vecka används biotillverkad asfalt på Vårby Allé som ingår i det årliga beläggningsunderhållet.
– Det är viktigt för oss att använda så miljöanpassade produkter som möjligt för att minska negativ påverkan på klimatet, säger Leif Nilsson, projektledare på gatu- och parkdriftavdelningen, Huddinge kommun.
Satsningen är en del av miljöarbetet inom Miljö- och samhällsbyggnadsförvaltningen i Huddinge kommun, och är ett viktigt led i att ställa miljökrav i samband med upphandlingar av byggentreprenader.