Blå vepa med text Välkommen till Huddingedagen

Huddingedagen 2023

Lördag 3 juni var det Huddingedagen igen att ta plats i Sjödalsparken. Tack alla utställare och besökare som gjorde Huddingedagen till en fantastisk dag.

För att Huddingedagen ska bli ännu bättre så är vi väldigt tacksamma om du har möjlighet att svara på tre frågor om Huddingedagen.

Enkät Huddingedagen

Allt som hände

Översikt över Sjödalsparken

Det bjöds på prova på olika idrotter som gympa, tennis, orientering, bågskytte och mycket mer. Föutom det så fanns det fiskdamm, tokiga cyklar, fotbollsdart, gladiatorspel och annat roligt att göra i parken.

Glömstapoolen var på plats för den som vill vaccineras dig för TBE och kön var lång hela dagen. Träffa polis och brandkåren var ett uppskattat inslag under dagen.

Trottoarpratare med reklam för Huddingedagen

En återbrukstrailer från SRV var på plats där du kunde lämna in saker du inte längre behövde. Allt du kunde bära kunde du ta med dig. Här kunde du också hitta saker du själv behövde. SRV samarbetar med Hela Människan som tar emot saker som ska säljas vidare.

Här mötte du även företag, föreningar, politiska partier och representanter från kommunen. Allt i en härlig blandning.

Rosa beachflagga

Blev du sugen på något att äta, kunde du bland annat ta en fika i caféet eller köpa korv med bröd. 

Röd, gul och blå ballong på gräsmatta

Välkomna tillbaka nästa år!