Alla barn i Huddinge får rätt till 25 timmar i veckan i förskolan. Regeländringen införs för att alla barn ska få likvärdiga förutsättningar till lärande.
Beslutet om de nya reglerna fattades av kommunfullmäktige den 8 februari och kommer att börja gälla från och med 1 mars 2021. Fotograf Maja Brand.Från och med den 1 mars erbjuds alla barn i Huddinge oavsett förälderns sysselsättning 25 timmar i veckan på förskolan eller i pedagogisk omsorg. Det innebär en förändring exempelvis för barn vars föräldrar är föräldralediga, långtidssjukskrivna, heltidspermitterade eller har gått i pension. Tidigare fick de här familjerna välja på 15 timmars förskola eller att inte nyttja förskolan under loven.”
Lika förutsättningar
– Regeländringen införs för att alla barn ska få likvärdiga förutsättningar till lärande, säger Tomas Selin (C), ordförande i Förskolenämnden.
De nya reglerna innebär även en del justeringar i regelverket som ska göra det enklare för invånarna.
Mer lättillgängligt
– Regelverket blir mer lättillgängligt och lättförståeligt för alla. Det har varit lite krångligt att förstå vad som gäller tidigare så det här blir en förbättring, säger Susanne Fritz, verksamhetschef för förskolan på Barn- och utbildningsförvaltningen.
Beslutet om de nya reglerna fattades av kommunfullmäktige den 8 februari och kommer att börja gälla från och med 1 mars 2021.
Mer information
Mer information om de nya reglerna kommer att publiceras på kommunens webbplats från 1 mars 2021.
Kontakt:
Tomas Selin, (C) Förskolenämndens ordförande, Huddinge kommun, 070 198 61 93, tomas.selin@huddinge.se
Ann Kristin Rönnerbäck, Pressansvarig Huddinge kommun, 08-535 301 71, ann-kristin.ronnerback@huddinge.se