Spårväg Syd är en gemensam satsning av Region Stockholm, Huddinge kommun, Stockholms stad och staten. Spårvägen ska förenkla det kollektiva resandet genom att de södra delarna av regionen knyts ihop, och ge Huddinge kommun och de södra delarna av regionen ett starkt och hållbart kollektivtrafiksystem som möjliggör en hållbar utveckling. Kommunen reagerar nu på informationen i artikeln:
– Vi har varit väldigt tydliga med att vi vill ha spårväg. För att komma framåt så har vi självklart varit beredda att föra dialog och utreda olika alternativ men utredningarna visar att den kapacitetsbrist som en busslösning skulle innebära påverkar inte bara Huddinge, utan hela den södra regiondelen. Därför ser jag inte någon anledning till att lägga mer tid på att utreda buss på delar av sträckan, säger Camilla Broo, kommundirektör och ledamot i styrelsen som följer upp Sverigeförhandlingen.
– Vi har ett avtal med regeringen om en spårväg och planerar för tusentals nya bostäder kopplat till den. En god kollektivtrafik i Huddinge kommun är inte bara en förutsättning för fortsatt tillväxt och bostadsbyggande i vår kommun – det är också ett villkor för att vi och regionen ska klara klimatmålen. Vi tar vårt ansvar och vi förväntar oss nu att regeringen tar sitt och ger oss de förutsättningar vi behöver – ny spårtrafik, säger Sara Heelge Vikmång (S), kommunstyrelsens ordförande.
Fakta om Spårväg Syd
- Spårväg syd är ett kollektivtrafikobjekt inom ramen för Sverigeförhandlingen och är en gemensam satsning av Region Stockholm, Huddinge kommun, Stockholms stad och staten.
- Spårväg syd är ett projekt startat av Region Stockholm för att göra det enklare att resa i södra delarna av Stockholm. Det som planerats är en ny spårväg på cirka 17 kilometer och 16 hållplatser mellan Flemingsberg och Älvsjö i södra Stockholm, via Masmo, Kungens kurva, Skärholmen och Fruängen.
- Huddinge kommun planerar för cirka 18 500 nya bostäder till 2035 längs den planerade Spårväg Syds sträckning – Flemingsberg, Masmo, Vårby, Kungens kurva och Segeltorp. En stor utveckling sker redan i Flemingsberg och Kungens kurva och en ny stadsdel planeras i Glömstadalen/Loviseberg. Genom möjligheten till anslutning till spårväg så har kommunens också planerat för nya och förbättrade cykelvägar.