Till startsidan för Huddinge kommunTill startsidan för Huddinge kommun

Sidans innehåll

Flemingsberg – Södertörns tingsrätt

Vi tar fram en ny detaljplan för Rotorn 2 med flera i Flemingsberg. Planen gör det möjligt att bygga om och bygga till för kontor och samhällsviktig verksamhet.

Vad händer nu?

  • Den 1 oktober 2025 tog kommunstyrelsen beslut om planuppdrag för fastigheten Rotorn 3 med flera.

Vad gör vi?

Vi tar fram en ny detaljplan för fastigheten Rotorn 2 med flera i Flemingsberg, för att kunna möjliggöra en ny- och tillbyggnad för kontor och samhällsviktig verksamhet. Det gör vi för att möta verksamhetens förändrade behov av lokaler och utveckling. Planen ska också se över hur Tingsparken utformas och hur området möter Björnkullavägen.

Varför gör vi det?

Syftet med detaljplanen är att pröva möjligheten till ny- och tillbyggnad för kontor och samhällsviktig verksamhet. Målet är att möta verksamhetens förändrade behov av lokaler och utveckling. Planarbetet ska också pröva möjligheten att använda marken som centrumverksamhet, för att ge byggnaden och verksamheten bättre möjligheter att anpassas över tid.

Arbetet utgår från flera styrande dokument: Översiktsplan 2050, RUFS 2050, Utvecklingsprogram för Flemingsberg 2050, Utvecklingsplan för Flemingsberg och Planprogram för Flemingsbergsdalen. Planuppdraget stämmer överens med dessa dokument.

Tidsplan

Planuppdrag

1 oktober 2025

Samråd

Kvartal 4, 2026

Granskning

Kvartal 3, 2027

Antagande

Kvartal 1, 2028

Laga kraft

Kvartal 2, 2028

Byggstart

Kvartal 4, 2028

Kontakta Ida Larsson

Planarkitekt, plansektionen

Telefon: 08-535 363 70

Kontakta Linda Lövkvist

Exploateringsingenjör, mark- och exploateringssektionen

Telefon: 08-535 313 68

Uppdaterad:

Var informationen till din hjälp?